Wizyta domowa neurologa- jak się przygotować?

Wizyta lekarska w domu to dla pacjenta najwygodniejsza i optymalna forma kontaktu z lekarzem. Niemniej i do niej trzeba się przygotować. W końcu neurolog to nie cudotwórca. On potrzebuje przecież konkretnych danych i przesłanek uzyskanych w trakcie badania chorego, by móc postawić szczegółową diagnozę.

Czym zajmuje się neurolog?

Najogólniej mówiąc- diagnozuje on wszelkie nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego. Można zatem wezwać go do domu, gdy podejrzewa się u siebie wylew, udar czy osłabienie kończyn dolnych lub górnych. Neurolog zdiagnozuje również przyczyny drętwienia twarzy, nóg, rak lub całego ciała.

Można go prosić o poradę również wtedy, gdy nękają nas powracające migreny, a standardowe leki przeciwbólowe nie mogą im skutecznie zaradzić. Zawroty głowy i częste zaburzenia równowagi toteż odpowiednia przesłanka, żeby skonsultować się z neurologiem.

Czemu wizyta lekarska w domu pacjenta to problem dla lekarza neurologa?

Po pierwsze dlatego, że odbywa się ona w niecodziennych okolicznościach. Zwykle to pacjent odwiedza gabinet lekarski, gdzie to neurolog występuje w roli gospodarza. Po drugie neurolog w swoim gabinecie ma do dyspozycji różne urządzenia prześwietlające, które umożliwiają mu wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i na tej podstawie formułowana jest ostateczna diagnoza.

Zobacz: Wizyty domowe - Medicus

W domu pacjenta tego nie ma i lekarz musi przede wszystkim opierać się na własnych obserwacjach i tego, co powiedział mu pacjent o swoich dolegliwościach podczas wywiadu środowiskowego. Jednym słowem poczynaniami neurologa poza szpitalem kieruje przeważnie lekarska intuicja.

Jak się przygotować do domowej wizyty neurologa?

Prawdę mówiąc- zwyczajnie. Po pierwsze należy zadbać o higienę osobistą. Po drugie trzeba przedstawić mu wyniki prześwietleń, tomografów głowy czy morfologii krwi. Po trzecie powinno się go poinformować o zażywanych stale lekach. Również tych sprzedawanych bez recepty.

Po czwarte trzeba mu mówić wszystko na temat swoich dolegliwości zdrowotnych. Nie wolno przed nim niczego zatajać, inaczej jego wizyta lekarska w naszym domu będzie kompletnym nieporozumieniem oraz farsą.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =