Jak wybrać drewno na opał?

Nie da się nie zauważyć, że palenie w kominku staje się ostatnimi czasy bardzo popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie domu, lecz również budowanie w nim domowego, przytulnego klimatu i nastroju. Niestety za popularnością kominków nie idzie wiedza z zakresu poprawnego wybierania drewna na opał. Czym więc trzeba się kierować, gdy się je wybiera?

Na co trzeba zwracać uwagę, gdy kupuje się drewno na opał?

Jak można łatwo się domyślić, dobre drewno używane do kominka powinno charakteryzować się kilkoma bardzo ważnymi parametrami, które wpływać będą na to, jak dobrze będzie się dany opał sprawdzał. Co zatem trzeba mieć na uwadze, gdy kupuje się drewno do kominka?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas wybierania drewna na opał jest to, jak będzie ono kaloryczne. Kaloryczność drewna to, innymi słowy, ilość energii, którą jest ono w stanie wytworzyć. Mało kaloryczne drewno będzie wymagało spalenia znacznie większej ilości niż tego, które będzie zawierało dużą dawkę energii.
Inną bardzo ważną sprawą jest to, jaki będzie stopień wilgotności danego drewna. Im będzie ono miało w sobie więcej wilgoci, tym będzie gorzej sprawdzało się jako drewno opałowe. Z drugiej jednak strony zbyt duża wilgotność drewna również nie jest zalecana. Jaka wartość wilgotności jest najlepsza? Przyjmuje się, że jeśli chodzi o wilgotność, to najlepsze będzie to drewno, które będzie miało wilgotność na poziomie 20%.
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, gdzie dane drewno się kupi. Kupując je w sklepie, można zapłacić znacznie więcej, niż jakby kupiło się je bezpośrednio w nadleśnictwie bez żadnego pośrednika.

Jakie konkretne gatunki drewna można polecić?

Jak zatem widać parametry, które trzeba mieć na uwadze w zakresie wyboru drewna na opał, nie są zbyt skomplikowane. Jakie jednak konkretnie gatunki można polecić?
Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, aby unikać drewna z drzew iglastych, ponieważ nie jest ono tak dobre, jak drewno z drzew liściastych. Warto więc wybierać takie gatunki, jak buk, jesion, czy też grab.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 6 =