Dopłata do odszkodowania – kiedy warto się o nią ubiegać?

Udział w stłuczce może być dość stresującym wydarzeniem. Osoby poszkodowane mają prawo do pokrycia kosztów naprawy pojazdu z polisy OC sprawcy. Niestety, zdarza się, że kontakt z zakładem ubezpieczeniowym przysparza trudności, bowiem ubezpieczyciel próbuje zaniżać faktyczne koszty naprawy i dąży do zmniejszenia odszkodowania.

Dopłata do odszkodowania – na czym polega?

Jeśli kwota proponowana przez zakład ubezpieczeń wzbudza nasze wątpliwości, możemy starać się o dopłatę. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług kancelarii mającej doświadczenie w podobnych sprawach, albowiem proces ten może okazać się czasochłonny.

Co ważne, o dopłatę możemy starać się w okresie do 3 lat od otrzymana odszkodowania. Nie ma tutaj znaczenia, czy auto zostało naprawione lub sprzedane.

Jakie warunki należy spełniać?

Aby uzyskać dopłatę, poszkodowany musi posiadać prawo do odszkodowania z tytułu OC sprawcy. Dotyczy to sytuacji gdy na pojeździe wystąpiła szkoda częściowa i nie przeprowadzono ani naprawy bezgotówkowej, ani na podstawie faktur.

Zlecając czynności kancelarii, należy dostarczyć decyzję zakładu ubezpieczeń o wypłacie odszkodowania oraz kosztorys. W razie braku wspomnianych dokumentów należy podać numer szkody. Na tej podstawie prawnicy uzyskają niezbędne informacje bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Kiedy jest szansa na uzyskanie dopłaty?

Dopłata do odszkodowania jest możliwa w kilku przypadkach. Jeśli ubezpieczyciel uwzględnia w kosztorysie amortyzację, jest to niezgodne z uchwałą Sądu Najwyższego. Mimo tego zdarza się, że zakłady ubezpieczeń pomniejszają wartość nowych części o procent, w jakim zostały zużyte części używane.

Kolejną powszechną praktyką jest sporządzanie kosztorysów na podstawie cen zamienników, a nie części oryginalnych. Stanowi to podstawę do ubiegania się o dopłatę. Inne sposoby na zaniżanie kwoty odszkodowania to np. pomijanie niektórych szkód powstałych w wyniku stłuczki, naprawa części zamiast ich wymiany na nowe lub brak zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego.

Jeśli po wizycie u mechanika widzimy, że kwota odszkodowania znacząco różni się od faktycznych kosztów naprawy, warto egzekwować od ubezpieczyciela należną sumę.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 4 =