Wybór drewna opałowego

Palenie drewnem niesie ze sobą wiele korzyści. Surowiec ten jest – w miarę – tani, ekologiczny i co najważniejsze – łatwo dostępny. Niestety poszczególne gatunki drewna spalają się w sposób dość niejednoznaczny. Co więcej, na opłacalność jego użytkowania wpływ mają również jego parametry.

Zakup drewna – na co zwrócić uwagę?

  1. Wilgotność – to jeden z najważniejszych parametrów drewna opałowego. Im jest ona niższa, tym niższa będzie wartość energetyczna pojedynczego kawałka drewna. Zaleca się, aby poziom wilgotności drewna opałowego był niższy niż 15 procent.
  2. Okres leżakowania – jest to parametr, który w pewnym sensie wiąże się z wilgotnością. Im drewno leży dłużej (w odpowiednio zabezpieczonym przed opadami miejscu), tym jego wartość kaloryczna jest wyższa. Najlepsze osiągi energetyczne ma surowiec leżakujący minimum 2 lata.
  3. Gatunek – opłacalność zakupu wybranych gatunków drewna opałowego to temat rzeka. Najlepiej sprawdza się tu grab, a najgorzej modrzew. Warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrane drewno jest iglaste czy liściaste. Do celów opałowych nadaje się zwłaszcza to drugie, gdyż spala się powolnym, spokojnym płomieniem.
  4. Miejsce zakupu – to czynnik, który ma wpływ głównie na cenę drewna. Surowiec można kupić np. w nadleśnictwie lub skorzystać z oferty składów drewna. Biorąc pod uwagę nadleśnictwo, można pokusić się o samodzielną wycinkę, jednak trzeba pamiętać, że o tym fakcie należy powiadomić leśnika!

Wybierając drewno opałowe warto mieć na względzie miejsce, w którym było ono przechowywane. Jeśli – jak w wariancie z nadleśnictwem – jest ono dostępne jedynie w formie naturalnej, to trzeba przygotować lokalizację do jego składowania. Najlepiej, jeśli drewno jest przechowywane w odrębnych, ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego, jeśli nie posiadamy możliwości składowania drewna w odpowiednich do tego warunkach, lepiej zdecydować się na gotowe drewno ze składu, które posiada właściwe parametry.

Podsumowując, przy wyborze drewna opałowego, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Warto pamiętać, że źle dobrane parametry drewna mogą skutecznie uniemożliwić jego efektywne spalanie. Co gorsza, mogą one doprowadzić do uszkodzenia paleniska.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 14 =