Zakładamy aparat ortodontyczny – proces krok po kroku

Kto z nas nie chciałby mieć olśniewającego, hollywoodzkiego uśmiechu? Piękne, proste i białe zęby są wizytówką każdego z nas. Z tego względu, coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zakładanie aparatu ortodontycznego. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jego założenie oraz jak wygląda proces jego aplikowania?

Nie tak od razu…

Zanim dojdzie do założenia aparatu stałego, należy uzupełnić ewentualne ubytki w zębach, a także poddać je leczeniu u dentysty. W dalszej kolejności ortodonta na podstawie odlewu, opracowuje plan leczenia na kilkanaście najbliższych miesięcy. Jeżeli wszystko jest już ustalone, a zęby odpowiednio przygotowane, następuje zakładanie aparatu.

Zakładanie aparatu stałego krok po kroku

Długo wyczekiwany dzień wreszcie nadszedł – dzień, w którym zakładasz aparat, a tym samym rozpoczynasz leczenie wad uzębienia. Brak wiedzy na temat postępowania podczas aplikacji aparatu może rodzić strach. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć krok po kroku proces pracy w gabinecie ortodontycznym. Bez obaw, jest to bezbolesne!

KROK 1: Proces rozpoczyna się od umiejscowienia pierścieni na zębach. Kiedy pierścienie zostały dopasowane, na zęby nakłada się specjalny cement, po czym wsuwa pierścienie, by je przymocować.

KROK 2: Czas na przyklejenie zamków. Do zębów przymocowywane są malutkie zamki, które będą utrzymywały łuki. Zamki występują w wersji metalowej, które są tańsze i bardziej widoczne, oraz porcelanowo-kosmetycznej – droższej i dyskretniejszej dla oka. Mocowane są za pomocą kleju utwardzanego promieniowaniem ultrafioletowym. Krok ten trwa blisko 1 godzinę.

KROK 3: Założenie łuku oznacza, że proces aplikacji aparatu ortodontycznego dobiega końca. Łuk to cienki drucik wsuwany między zamki. Mocuje się go od jednego pierścienia do drugiego, po czym naciąga i ucina końce. W dalszej kolejności, ortodonta zakłada na zamki gumki (ligatury), które pełnią funkcje nie tylko estetyczne, ale także chronią przed otarciami.

To, czy aparat ortodontyczny stały będzie zakładany na górę bądź dół jest uzależnione od wady zgryzu, jaką posiadasz. Zdarza się także, że jeden z łuków jest aplikowany z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Pamiętaj, że leczenie ortodontyczne ma charakter długofalowy, które często trwa dłużej niż rok. W tym czasie zachodzi konieczność regularnego odwiedzania ortodonty w celu wymiany ligatur oraz naciągania łuków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zakładaniu aparatu, warto odwiedzić stronę: https://3gdentist.eu/services/ortodoncja/

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × trzy =