Jak długo ważna jest wycena nieruchomości?

Opinia rzeczoznawczy nieruchomości jest dokumentem urzędowym i może zostać sporządzona tylko w formie pisemnej. Pismo to jest szczególnie potrzebne do rozstrzygania sporów administracyjnych, a także w przetargach.

Wycena nieruchomości a jej termin ważności

Operat szacunkowy, bo tak nazywa się opinia rzeczoznawcy, jest ważny do 12 miesięcy od daty, w której została sporządzona. Data ta może się różnić jeśli w międzyczasie wystąpiły istotne zmiany takie jak rodzaj i położenie nieruchomości czy też cel wyceny. Po upływie 12 miesięcy operat szacunkowy może być wykorzystywany tylko jeśli rzeczoznawca potwierdzi jego aktualność. Ten proces odbywa się przez umieszczenie odpowiedniej klauzuli w dokumencie sporządzonym przez rzeczoznawcę. Taka aktualizacja ma na celu potwierdzenie wartości konkretnej nieruchomości. Dodatkowo może ona określi jej nową wartość, jeśli takie różnice zauważył rzeczoznawca. Potwierdzenie ważności operatu szacunkowego powoduje, że jest on ważny przez następne 12 miesięcy od daty kiedy została wykonana aktualizacja. Podczas ponownego sporządzania operatu szacunkowego należy pamiętać, że ważność jednego operatu może być przedłużana więcej niż jeden raz po upływie kolejnych 12 miesięcy.

Czy potrzebujemy pomocy rzeczoznawcy?

Każdy w dzisiejszych czasach może wycenić samodzielnie swoją nieruchomość. Nie musimy szukać profesjonalisty jeśli potrzebujemy tylko oszacować wartość naszego domu, lokalu czy mieszkania. Jeśli jednak zależy nam na rzetelnych wynikach, warto zgłosić się do rzeczoznawcy, który takiej wyceny dokonuje. To, kto wykona nam wycenę, zależy od tego do czego jej potrzebujemy. Jeśli na przykład chcemy przeznaczyć mieszkanie na wynajem, wystarczy, że oszacujemy wartość nieruchomości. Możemy to zrobić samodzielnie, lub jeśli nie czujemy się na siłach, za pomocą pośrednika. Tak samo może być w momencie, gdy chcemy kupić lokal. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną wycenę nieruchomości, warto zacząć od analizy danych, która jest udostępniania przez Związek Banków Polskich.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 15 =