Rozdzielnice do instalacji fotowoltaicznych – jak je wybrać?

Z roku na rok fotowoltaika cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Każda instalacja PV, podobnie jak elektryczna nie pozostaje wolna od niebezpieczeństw związanych z wieloma czynnikami. W związku z tym niezwykle ważny jest montaż odpowiedniego systemu zabezpieczeń, który będzie chronić instalację przed ewentualnym szkodzeniem. Jakie rozdzielnice do instalacji fotowoltaicznych są niezbędne?

Rozdzielnice – istotny element instalacji fotowoltaicznej

Dziś panele słoneczne można coraz częściej spotkać na dachach wielu budynków. Każda instalacja fotowoltaiczna bez względu na posiadany rozmiar, lokalizację oraz moc generatora powinna zawsze zawierać specjalistyczne rozdzielnice. Służą one jako:

  • właściwe zabezpieczenie przed prądami zwrotnymi znajdującymi w łańcuchach równoległych
  • skuteczne zabezpieczenie przeciwprzepięciowe strony DC
  • skuteczne zabezpieczenie przeciwprzepięciowe strony AC
  • wyłącznik główny generatora instalacji

Rozdzielnice a właściwe zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna posiadać dwie rozdzielnice znajdujące się w odpowiednich miejscach obwodu elektrycznego. Jedna z nich chroni część stało – prądową DC, pochodzącą od paneli słonecznych. Z kolei druga chroni część zmienno – prądową AC bezpośrednio od strony przyłącza znajdującego się w domu. Pomiędzy rozdzielnicą chroniącą instalację od strony DC oraz rozdzielnicą chroniącą instalację od strony AC powinien zawsze znajdować się inwerter o właściwym zabezpieczeniu.

Ważne jest, aby obie rozdzielnice instalacji fotowoltaicznej były wodoszczelne oraz pyłoszczelne. Dobrze jeśli są one montowane w zamkniętych obudowach o wysokim stopniu IP. Najodpowiedniejsze są obudowy IP65 oraz zamykane na klucz patentowy. Takie zabezpieczenie sprawia, że osoby niepowołane nie są w stanie zajrzeć do środka.

Zabezpieczenia znajdujące się w środku rozdzielnic powinny być zawsze odpowiednio dostosowane do mocy instalacji fotowoltaicznej. Zazwyczaj w rozdzielnicy PV, która odpowiada za chronienie instalacji od strony DC znajduje się ogranicznik przepięć typu drugiego. Niezbędne są także rozłączniki bezpiecznikowe. Rozdzielnice te bardzo często posiadają również wbudowane złącza MC4.

Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest zabezpieczona we właściwy sposób, to wówczas działa niezawodnie przez długie lata.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dwa =