Jaki kamień do ogrodu wybrać?

Wybór odpowiedniego kamienia do ogrodu może mieć bardzo duży wpływ na to w jaki sposób ogród będzie się prezentował i jaki będzie ostateczny, wizualny efekt. Kamienie, które zostaną wybrane powinny być przede wszystkim dostosowane do ogrodu – do jego rozmiarów, charakteru, znajdujących się w nim roślin i obiektów. Odpowiednio dobrany kamień – o ile oczywiście dobrany jest dobrze potrafi w znacznym stopniu poprawić jego wygląd.

Kamienie nawierzchniowe – najpopularniejsze zastosowanie

Kamienie nawierzchniowe to zazwyczaj luźno wysypany i wyrównany materiał, którego używa się w bardzo różnych celach. Po pierwsze tego rodzaju kamień może pełnić funkcję ochronną. Bardzo dobrze do tego celu nadaje się różnego rodzaju żwir. Najczęściej używa się żwiru kruszonego, ale też bardzo powszechny jest żwir z drobnych otoczaków. Tego rodzaju nawierzchnie usypywane są w celu zabezpieczenia powierzchni przed wyrastaniem niechcianych roślin, głównie wokół roślin już rosnących.

Reklama - Podolski Kruszywa

Kamienie nawierzchniowe mogą pełnić również funkcję ozdobną, a nawet łączyć obie te funkcje. Świetnie prezentuje się na przykład grys z białej skały, którym wysypana jest ziemia pomiędzy rzadko posadzonymi drzewkami, jak na przykład ozdobne sosny, czy jałowce.

Kamienie wypełniające

Coraz bardziej popularne staje się zastosowanie w ogrodzie form ułożonych z kamieni umieszczonych wewnątrz specjalnie przygotowanych koszy. Tego rodzaju kosze wykonane są ze stalowych prętów i niewielkiej średnicy i mogą przybierać różne kształty i pełnić różną funkcję. Zazwyczaj używa się ich w celu urozmaicenia przestrzeni ogrodu, albo atrakcyjnego umieszczenia roślin doniczkowych na tarasie. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli kamień łamany, a świetnie wyglądają różnego rodzaju łupki układane warstwami.

Aranżacje i ogrody skalne

Niesłabnącą popularnością cieszą się ogrody skalne, które najczęściej składają się z odpowiednio zaaranżowanych dużych i mniejszych kamieni i nasadzonych pomiędzy nimi odpowiednich roślin, które dobrze czują się w takim środowisku.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − cztery =