Terapia alkoholowa – kiedy warto się na nią zdecydować?

Coraz więcej osób zmaga się z chorobą alkoholową. Alkoholizm nie dotyczy już w większości mężczyzn. Coraz więcej kobiet oraz nastolatków jest uzależnionych od alkoholu. Jakie są objawy choroby alkoholowej i kiedy należy podjąć terapię?

Alkoholizm – choroba, którą nie każdy widzi

Wiele osób pije alkohol, ale nie każda z tych osób zdaje sobie sprawę, że może być chora. Picie alkoholu przyjmuje się jako coś normalnego. Jednak w niektórych przypadkach zbyt częste i regularne spożywanie alkoholu może doprowadzić do uzależnienia. Kiedy picie alkoholu przemienia się w chorobę alkoholową? Przede wszystkim jeśli alkohol regularnie gości w domu, nie tylko podczas jakiejś okazji. Alkoholik nie potrzebuje jej, by sięgnąć po kieliszek. Znajduje on wymówki, że musi się napić, bo dzień w pracy był ciężki, auto się zepsuło lub pogoda była brzydka. Objawem choroby alkoholowej jest także powolne zaniedbywanie codziennych spraw. Spóźnienie do pracy, szkoły, zapomnienie o zrobieniu zakupów lub odebraniu dzieci ze szkoły. Problemy zdrowotne objawiają się u osoby uzależnionej. Mogą to być problemy z wątrobą lub obniżona odporność i częste infekcje.

Terapia alkoholowa – kiedy podjąć leczenie?

Alkoholik bardzo często nie widzi swojego problemu. Gdy najbliżsi sugerują mu, że ma problem, to denerwuje się i ucieka od tematu. Przekonać i namówić alkoholika na leczenie jest ciężko. Ale warto próbować. Terapia alkoholowa w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla chorego, jak i osób współuzależnionych. To tam otrzymają oni fachową pomoc. W klinice odwykowej nauczą się jak rozmawiać z alkoholikiem i jak próbować namówić go na leczenie. Alkoholik przeważnie decyduje się na terapię, kiedy jest już na dnie, czyli utracił pracę lub współmałżonek grozi rozwodem. Oczywiście dla każdej osoby dno może mieć zupełnie inne znaczenie. Nie warto jednak zwlekać, trzeba choremu sugerować, że jest uzależniony i powinien podjąć terapię, na której spotka podobnych ludzi, z podobnymi problemami. Wsparcie bliskich jest niezwykle pomocne w wyjściu z uzależnienia, motywuje do podjęcia walki z chorobą i pokazuje, że życie jest piękne bez alkoholu.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − 7 =