rehabilitacja po mastektomii

Przebieg rehabilitacji po operacji mastektomii

Mastektomia jest dla wielu kobiet jedyną szansą na przeżycie przy ciężkich objawach nowotworowych. Cały proces w punktu widzenia operacyjnego jest jednak prosty, ale to co dzieje się z kobiecymi emocjami, jest nie do opisania. Trauma, szok i leczenie jest tutaj bardzo ważne, podobnie jak rehabilitacja po mastektomii. Niekiedy to jedyny sposób na odzyskanie sprawności, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Zobacz na czym to polega i czy można powrócić do normalności po utracie piersi?

Nie ma co się oszukiwać, skoro już dochodzi do mastektomii, to za kobietą ciężka walka o życie. Usunięcie piersi nigdy nie jest zapobiegawcze (chociaż bywają takie przypadki), najczęściej dochodzi do tego wtedy, gdy żadne inne rozwiązanie na raka nie skutkuje i jest to dosłownie ostatnia deska ratunku. Zaraz po operacji, ważne jest wsparcie, jak i szybkie rozpoczęcie odpowiedniej rehabilitacji. Pomaga ona w odzyskaniu sprawności fizycznej, jak i działa kojąco na psychikę.

operacja mastektomii

Na czym polega rehabilitacja po mastektomii?

Proces rehabilitacji powinien zaczynać się już w szpitalu, zaraz po operacji i zielonym świetle od lekarza, a dalej kontynuowana powinna być w domu. Jednak trzeba pamiętać o jednej prostej zasadzie – nic na siłę. Ważne jest umiarkowanie oraz właściwe podejście do całego procesu. Nie można od początku nakładać na siebie zbyt wygórowanych oczekiwań, ponieważ będzie to negatywnie działać na psychikę. Tym samym – i powie to każdy rehabilitant, ćwiczenia stopniowo są zwiększane, jak i obciążenie na ciało, ręce czy nogi. Jeżeli nie będziemy wykonywać zaleceń, może dojść także do niebezpiecznych obrzęków.

W czym pomaga rehabilitacja po mastektomii?

Dużo osób pewnie zastanawia się, po co tak naprawdę wykonywana jest rehabilitacja po mastektomii? Przecież nie mamy czego ćwiczyć i czemu pomagać. Błąd! Każda operacja, która skutkuje usunięciem dowolnej części ciała, ma wpływ na kolejne organy i narządy. Stąd tak ważne jest odpowiednie podejście do rehabilitacji podczas hospitalizacji, jak i przy wyjściu do domu. Najczęściej pomaga to w zwiększaniu zakresu ruchów rąk czy mięśni. W tych obszarach nie powstają obrzęki, czy stany zapalne, które mogą być niebezpieczne w dalszym leczeniu. Ponadto, poprawia wydolność organizmu.

Rehabilitanci wiedzą, że cały proces zaczyna się już po kilku dniach od przeprowadzonej mastektomii i trwa nawet do kilku tygodni. Delikatnie i stopniowo, sprawdza się sprawność fizyczną, a dodatkowo ćwiczenia można wspomagać masażami rehabilitacyjnymi. W ten sposób w ciele będzie powstawać prawidłowy odpływ limfy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie http://rehabilitacja97.pl/rehabilitacja-po-mastektomii/

Podobne Posty