Porównanie suchej i mokrej karmy dla psów – plusy i minusy

Właściciele psów często zastanawiają się jak dobrze żywić swojego pupila. Producenci także nie próżnują – dwoją się i troją, aby sprostać oczekiwaniom swoich wymagających klientów. Największy dylemat powstaje w momencie podjęcia decyzji czy lepiej żywić swojego pupila karmą suchą, morką a może mieszaną? Postanowiliśmy bliżej się temu przyjrzeć i podzielić z Wami wnioskami, które udało nam się wyciągnąć. Być może będzie to dla Was wskazówka jak prawidłowo zadbać o swojego pupila i zapewnić mu długie, zdrowe i bezpieczne życie.

Karmy mokre – wbrew pozorom nie są najgorsze

Jest jednak pewna wada, o której warto wiedzieć. W ich składzie często znajduje się niesamowicie duża ilość wody osiągająca nawet 75 procent całej zawartości konserwy. Sprawia to, że aby pies czuł pełne nasycenie musi zjeść jej znacznie więcej a to z kolei sprawia, że właściciel ponosi ostatecznie znacznie wyższe koszty.

Dobrym aspektem jest jednak możliwość przekonania do jedzenia psa-niejadka. Wiemy doskonale, że niektóre czworonogi mają bardzo wymagające gusta smakowe. Wszystko określają na podstawie zapachu a ten w przypadku karmy mokrej jest niezwykle intensywny i bardziej zachęca do jedzenia.
Wybierając rodzaj mokrej karmy dla psa warto dokładnie zapoznać się z jej składem. Nie wszystkie są pełnowartościowe a w wielu z nich mięso stanowi jedynie drobny dodatek, który nie jest w stanie dostarczyć psu niezbędnych składników odżywczych. Wówczas szybko można zauważyć, że jego kondycja pogarsza się, samopoczucie nie pozwala na frywolną zabawę a masa ciała drastycznie rośnie lub spada – co w obydwu przypadkach bywa niebezpieczne.

Karmy suche – zdrowie dla psa, oszczędność dla właściciela

Dobrej jakości suche karmy dla psów zawierają w sobie niewielką ilość wody, która utrzymuje się na poziomie max 10 procent. Dzięki temu pies czuje nasycenie już po niewielkiej porcji, wraz z którą dostarcza do swojego organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Wielu właścicieli niezbyt przychylnie patrzy na ofertę producentów pod względem suchej karmy. Specjaliści uważają, że postrzegamy ją tak, jak przeznaczone dla człowieka chipsy, czyli jako niezdrową przekąskę. Okazuje się jednak, że sucha karma bywa zdrowsza i zdecydowanie lepiej przyswajalna przez układ trawienny czworonoga, pozwala zaoszczędzić przy tym koszty jego utrzymania. Wadą jest mało intensywny smak, który nie zawsze zachęca do jedzenia.

Ostatnią możliwością jest podawanie mieszanki karmy mokrej i suchej

Tu jednak należy pamiętać, że psy, a dokładniej ich układ trawienny nie lubi zmian. Jeżeli przez lata pies był nauczony jedzenia karmy suchej to niech tak pozostanie. W przeciwnym razie nagła, radykalna zmiana może zakończyć się problemami trawiennymi. Komponując mieszankę karmy mokrej i suchej należy zwrócić uwagę na to, aby jedna z nich była karmą pełnowartościową a druga tylko uzupełniającą. W przeciwnym razie bilans energetyczny może zostać zaburzony a pies szybko zacznie przybierać niebezpiecznie na wadze.

Brak możliwości komentowania.