Motyw zwierząt w rzeźbach afrykańskich

Niebanalną ozdobą wnętrz są wszelkiego rodzaju rzeźby. Świadczą one o wrażliwości artystycznej mieszkańców i podkreślają styl mieszkania. Bardzo oryginalną i przyciągającą uwagę ozdobą jest rzeźba afrykańska. Charakterystyczna forma i kolory a także powtarzające się motywy sprawiają, że rzeźba afrykańska jest łatwa do rozpoznania.

Większość dzieł jest produkowanych w drewnie, co wymaga od artysty dużych umiejętności i doświadczenia. Najpopularniejsza jest rzeźba z hebanu, mahoniu czy drzewa tekowego, czyli łatwo dostępnych w Afryce gatunków. Wyrzeźbienie takiego dzieła często zajmuje rzeźbiarzowi mnóstwo czasu. Zdarzają się również dzieła wytworzone z kamienia lub kości słoniowej. Rzeźby afrykańskie robią wrażenie dzięki dokładności wykonania i licznym szczegółom, o które zadbał autor.

Tematem chętnie podejmowanych przez afrykańskich artystów są wykonane z dużą dokładnością postacie ludzkie, ale nie tylko. Często spotykane są również rzeźby zwierząt. Jakie zwierzęta mogą być obiektem zainteresowania artystów z tamtych rejonów? Oczywiście regionalne – słonie, żyrafy, zebry, antylopy czy lwy to najczęściej spotykane rzeźby zwierząt, stworzone przez utalentowanych afrykańskich rzeźbiarzy.

Rzeźba afrykańska często ma znaczenie symboliczne. Dla przykładu, rzeźby zwierząt mogą oznaczać określone cechy charakteru. Popularny motyw pięciu zwierząt o wyjątkowej sile- lwa, bawoła, nosorożca, lamparta i słonia- oznacza szczególną waleczność i odwagę. Rzeźby zwierząt mogą mieć znaczenie zależne od plemienia, z którego pochodzą. Inny jest też wygląd rzeźb z różnych regionów.

Piękne, zwracające uwagę rzeźby zwierząt z Afryki wspaniale wpisują się w styl kolonialny, który obecnie wraca do łask. Do bogatego wzornictwa i żywych barw, jakie uwielbia styl kolonialny, świetne będzie pasować rzeźba z hebanu przedstawiająca na przykład smukłą żyrafę lub potężnego słonia. Dzieła afrykańskich rzeźbiarzy odnajdą się także w innych stylach wnętrz. Przykładowo, mogą ożywić salon urządzony w stylu minimalistycznym. Niezależnie od tego, w jakim wnętrzu zostanie postawiona rzeźba afrykańska, bez wątpienia zrobi niebanalne wrażenie.

Rzeźby afrykańskie - Sklep Afrykański

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 2 =