Jak sprawdzić, czy amortyzator samochodowy działa prawidłowo?

Nasze rodzime drogi nie są z pewnością najdelikatniejsze dla samochodów i ich amortyzatorów. Dziury, koleiny i inne tego typu przeszkody potrafią w bardzo szybkim czasie doprowadzić układ zawieszenia do ruiny. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby posiadać umiejętność szybkiego sprawdzenia kondycji tego elementu auta.

Co może wzbudzać podejrzenia?

Amortyzator samochodowy odpowiada za przyczepność każdego koła i za tłumienie ewentualnych nieprawidłowości na nawierzchni. Zapewnia nie tylko komfort podróżowania, ale i stabilność jazdy, a co za tym idzie jej bezpieczeństwo.

To, co powinno przede wszystkim wzbudzić w kierowcy podejrzenia co do posiadanego układu zawieszenia, to nietypowe zachowania auta podczas pokonywania zakrętów oraz możliwe odgłosy dochodzące z rejonów kół. Stukanie podczas pokonywania nierówności lub efekt pływania auta, czyli inaczej mówiąc kołysanie nim, jest pierwszym poważnym zarzutem co do amortyzatorów. Jeśli dołożymy do tego intensywnie, lecz nierównomiernie zużywające się opony, to mamy jasny sygnał, żeby się temu przyjrzeć.

Domowe sprawdzanie amortyzatorów

Jeśli chcemy mieć pewność co do stanu naszych amortyzatorów, w bardzo prosty i szybki sposób można przeprowadzić ich ręczne sprawdzenie. W tym celu wystarczy naprzeć ciałem na nadkole określonego koła, aby amortyzator na nim został wciśnięty. Ważne jest aby zrobić to delikatnie i z wyczuciem, bez wgniatania karoserii. Natychmiastowy powrót amortyzatora do pierwotnej pozycji wskazuje, że wszystko jest z nim w porządku. Jeśli natomiast auto w wyraźny sposób się zakołysze, oznacza to konieczność wymiany tego konkretnego amortyzatora.

Kiedy do mechanika?

Jeśli po przeprowadzeniu tego prostego testu wynik będzie negatywny, bezzwłocznie należy udać się do mechanika w celu wymiany amortyzatora. Jeśli jednak test poszedł dobrze, nie oznacza to od razu, że mamy czekać do poważnej awarii. Stan amortyzatorów powinien być regularnie sprawdzany w stacjach diagnostycznych, średnio co 30k kilometrów. Taka regularna kontrola zapewni maksymalne bezpieczeństwo.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − cztery =