Czym kierować się wybierając autoszort?

Wybierając autoszrot do pozbycia się bezużytecznego pojazdu, warto sprawdzić, czy dany punkt ma wszystkie konieczne zezwolenia na przyjmowanie samochodów na części. Dzięki temu mamy możliwość otrzymania wyższej ceny za pozostawienie w tym punkcie niepotrzebnego już nam auta. Mamy też możliwość nabycia oryginalnych, używanych, ale w dobrym stanie części do auta, którym aktualnie jeździmy.

Na co zwrócić uwagę wybierając autoszrot?

Zwykły punkt przyjmujący żelastwo na zezłomowanie przyjmie od nas bezużyteczne auto, ale dostaniemy za nie mniej pieniędzy niż w autoszrocie. Różnica między tymi dwiema stacjami złomowania pojazdów jest widoczna nie tylko w cenie za samochodowy wrak.

Stacja złomowania aut działająca zgodnie z odgórnymi przepisami autoszrotów ma prawo zdemontować przyjęty od nas pojazd na złom i wykorzystać sprawne jeszcze jego części do ponownej sprzedaży. Dzięki temu zawsze jest możliwość nabycia potrzebnej oryginalnej części w niższej cenie.

Ważne, abyśmy znali ciężar samochodu, gdy go kupowaliśmy i ile waży w momencie złomowania. Warto zadbać o to, aby obecna waga była zbliżona do tej pierwotnej. Unikamy wówczas dodatkowych kosztów. W tej wadze chodzi o to, aby wyposażenie auta było nadal takie samo, jak przy jego pierwokupie.

Czym powinna charakteryzować się profesjonalna stacja demontażu pojazdów?

Ponieważ autoszort trudni się nie tylko złomowaniem samochodów, ale handluje również częściami z odzysku, rozbiera auto na czynniki pierwsze. Elementy, które nadają się do recyklingu, oddawane są zakładom przetwarzającym takie odpady. Pozostałe części są sortowane i układane w odpowiednie miejsce do ponownej sprzedaży. Natomiast te, których nie da się przetworzyć ani sprzedać, firma oddaje do utylizacji.

Dzięki temu w porządnym autoszrocie panuje porządek i zawsze wiadomo, gdzie co jest. Szanujący się punkt szrotu na auta, zawsze działa zgodnie z przepisami. Z autoszrotu otrzymujemy stosowne dokumenty poświadczające kupno/sprzedaż. Papiery te upoważniają nas do zgłoszenia w ubezpieczalni tego faktu, dzięki czemu zostajemy zwolnieni z dalszych opłat OC.

Po okazaniu firmie ubezpieczającej samochód dokumentu sprzedaży samochodu do stacji złomowania aut, mamy możliwość otrzymania od ubezpieczyciela zwrotu nadpłaconych składek OC. Dokumenty ze stacji złomowania pojazdów pozwalają również zgłosić ten fakt do wojewody lub tym podobnej instytucji zajmującej się rejestracją aut i wydawaniem tablic rejestracyjnych (dział komunikacji) i wyrejestrować auto z obiegu.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + czternaście =