Czy alkohol może mieć wpływ na problemy ze snem?

Często uznaje się alkohol za dobry środek, dzięki któremu nasz organizm robi się senny. Alkohol jest substancją rozluźniającą i wprawiającą w dobry nastrój. Czasem wywołuje uczucie senności. Zgodnie z najnowszymi badaniami nad snem, aż 25 % osób, które cierpią na bezsenność przyznało się, iż wspomagają się alkoholem, by zasnąć.

Czy alkohol jest dobry na sen?

Sen dorosłej osoby trwa przeciętnie do 8 godzin. Brak snu powoduje poważne konsekwencje, jakimi są zaburzenia depresyjne, zaburzenia oddychania, czy choroby serca. Sen, by był prawidłowy i pozwalał odpocząć musi mieć dwie fazy:

• REM – faza płytsza, podczas której organizm ludzki śni,

• NREM – faza snu głębokiego, podczas której następuje regeneracja organizmu.

Aby budzić się wyspanym i z pełną energią, sen musi mieć odpowiednio długie i zrównoważone obie fazy.

Alkohol jest czynnikiem, który te fazy zaburza. Jako substancja psychoaktywna powoduje uczucie senności, przez co organizm zapada w sen głęboki. Niestety tylko na kilka pierwszych godzin. Później sen spłyca się i przechodzi w fazę REM. Dlatego, mimo tego, że sen trwał odpowiednio długo, organizm budzi się rozbity i zmęczony.

Kolejnym ważnym aspektem jest także to, iż alkohol rozkłada się rano. W wyniku tego rozkładu uwalniają się toksyny, które niszczą jakość snu i go spłycają. Alkohol nie jest więc środkiem pomagającym zasnąć. Wręcz przeciwnie, im większe ilości alkoholu zostaną wypite, tym sen będzie bardziej zaburzony i mniej komfortowy.

Bezsenność po alkoholu i koszmary

Na pierwszy rzut oka alkohol wydaje się dobrym środkiem pomagającym zasnąć, gdyż większość osób doświadcza po nim uczucia senności. Niestety jest to o tyle mylne stwierdzenie, gdyż, jak wspomniano wcześniej, sen po alkoholu jest nieskuteczny i nie doprowadza do regeneracji organizmu.

Osoby, które zmagają się z chorobą alkoholową cierpią często na bezsenność po alkoholu. Sen osób uzależnionych jest płytki i nieefektywny. Osoby te wybudzają się bardzo często, mają koszmary, są wyczerpane i zmęczone.

Nagłe odstawienie alkoholu doprowadza często do wystąpienia zespołu abstynencyjnego, którego skutkiem jest trwale zaburzenie snu. Objawia się ono nocną potliwością, lekiem bez uzasadnienia.

Alkohol wzmaga senność, lecz jest to działanie tylko na chwilę i nie zapewnia komfortowego wypoczynku. Nadużywany może doprowadzić do całkowitej, wyniszczającej organizm, bezsenności.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 5 =