Afrykańskie ozdoby w domu – jakie mają znaczenie?

Afrykańskie ozdoby w postaci masek, czy też rzeźb to najczęściej wybierane przez turystów z Europy pamiątki pochodzące z Afryki. Należy sobie uświadomić, że pochodzące z tego kontynentu maski oraz rzeźby charakteryzują się ogromnym zróżnicowaniem oraz odmienną symboliką. Co warto wiedzieć o afrykańskich ozdobach?

Fundament afrykańskiej sztuki

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że nie nie każda ozdoba pochodząca w tego kontynentu musi mieć określoną symbolikę. Niektóre maski, czy też rzeźby afrykańskie pełnią jedynie funkcje dekoracyjną. Dotyczy to przede wszystkim rzeźb.

Ponadto materiały wykonania, stylistyka, czy też symbolika poszczególnych rzeźb i masek jest mocno zróżnicowana w poszczególnych częściach Afryki. Tak więc oryginalna sztuka afrykańska charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością.

Maski pochodzące z Afryki

Należy podkreślić, prawdziwe maski afrykańskie najczęściej nie są przeznaczone na sprzedaż dla turystów. Służą one jedynie do odprawiania rytualnych ceremonii. W czasie ważnych plemiennych świąt, czy też do kontaktu z duchami. Maski wykonywane są nie tylko z drewna, ale również z gliny, tkaniny lub brązu oraz są odpowiednio zdobione poprzez zwierzęce zęby, kości, czy też poprzez pióra.

W zależności od rodzaju maski mogą reprezentować m.in. duchy zwierząt, czy też ważnych dla mitologii afrykańskiej bohaterów. Jednym z najczęściej występujących motywów wśród masek są zwierzęta. Przykładowo noszenie maski z określonym zwierzęciem może mieć na celu kontakt i prośbę o oddalenie się go od ludzkiej osady.

Powszechnie używane są m.in. maski symbolizującej rolnictwo antylopy. Ich używanie ma przynieść rolnikom błogosławieństwo oraz obfite plony. Warto również mieć na uwadze, że poszczególne maski mogą również symbolizować określone wartości. W zależności od ich wyglądu mogą się odnosić do tak różnych kwestii jak: mądrość, pokora, moc, spokój.

Rzeźby afrykańskie

Tak, jak maski afrykańskie rzeźby również w wielu przypadkach mają określoną symbolikę lub magiczną moc. Niemniej jednak znaczenie częściej niż maski służą one jedynie do dekoracji wnętrza.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 17 =