4 powody, dla których warto stosować pale prefabrykowane w budownictwie

Budowa jakiegokolwiek obiektu to wieloetapowy proces, wymagający czasu i cierpliwości. Poszczególne elementy prac wymagają bowiem zachowania reguł sztuki budowlanej, co w przypadku betonu oznacza chociażby konieczność odczekania czasu niezbędnego na jego związanie. Okazuje się jednakże, że jest możliwość znacznego przyspieszenia prac poprzez zastosowanie gotowych elementów. Jednym z nich są chociażby pale prefabrykowane. Warto przyjrzeć się bliżej temu elementowi i poznać zalety pali prefabrykowanych.

Niezaprzeczalna oszczędność czasu

Roboty palowe często przeciągają się w czasie, głównie z uwagi na konieczność związania betonu, z jakiego wykonywane są pale na placu budowy. Można jednakże w istotny sposób zwiększyć wydajność prac palowych, sięgając po pale prefabrykowane. Takie rozwiązanie pozwala na wbicie pali i natychmiastowe rozpoczęcie badań obciążeniem próbnym lub też docelowym obciążeniem. Czas robót w ten sposób ulega skróceniu, co przekłada się na zwiększenie szybkości realizacji danej inwestycji.

A nie trzeba przecież nikomu udowadniać, że w realizacji inwestycji czas ma fundamentalne znaczenie, w prosty sposób przeliczalne na pieniądze. Bez względu więc na to, czy wykonywane są fundamenty domu jednorodzinnego, czy też utwardzenie podjazdu lub fundamenty pod inwestycję o dużej kubaturze, czas ma w takich sytuacjach decydujące znaczenie.

Wysoka jakość i nośność pod kontrolą

Produkcja pali prefabrykowanych oparta jest o materiały charakteryzujące się najwyższą wytrzymałością i jakością spośród wszystkich technologii palowych. Kontrola jakości pali prefabrykowanych obejmuje zarówno etap produkcji, jak i transport, wbijanie i próbne obciążenia. Nośność wbitych pali podlega oszacowania na podstawie wpędów, a następnie potwierdzana w wyniku próbnych obciążeń. Dzięki temu po zakończeniu robót można mieć pewność, iż wbite elementy mają skontrolowaną jakość i nośność.

Plac budowy wolny od zanieczyszczeń

Tradycyjna metoda wykonywania prac palowych, polegająca na ich wykonywaniu na miejscu, wpływa na znaczne zanieczyszczenie środowiska wodno-gruntowego, a także stwarza konieczność utylizacji urobku, powstałego wskutek wykonania otworów na pale. Zastosowanie pali prefabrykowanych eliminuje takie negatywne skutki. Grunt przy wbijaniu przemieszcza się na boki, a w czasie prac powstaje jedynie gruz z rozkutej głowicy, który po skruszeniu staje się pełnowartościowym materiałem budowlanym. Z czystym placem budowy i jego otoczeniem idzie w parze również ograniczenie do minimum ruchu technologicznego, gdyż nie ma konieczności dostaw znacznej ilości sprzętu i materiałów budowlanych.

Stosowanie pali prefabrykowanych bez ograniczeń

Zastosowanie pali prefabrykowanych możliwe jest w bardzo wielu sytuacjach wymagających palowania, począwszy od fundamentów domów jednorodzinnych, poprzez utwardzanie podjazdów i dróg, aż po budowę mostów i inwestycji kubaturowych. Dzięki zastosowaniu szybkich złącz mechanicznych istnieje możliwość wbijania nawet bardzo długich pali prefabrykowanych.

Zastosowanie pali prefabrykowanych jest możliwe także do wykonywania fundamentów palowych w wodzie, bezpośrednio z platform pływających. Z powodzeniem nadają się także do gruntów o maksymalnie niskiej wytrzymałości i dużym stopniu odkształcania, a także w gruntach wysoce agresywnych i o dużym stopniu zanieczyszczenia. Amplituda temperatur, w jakich można stosować pale prefabrykowane jest bardzo szeroka i sięga do nawet – 20 stopni Celsjusza.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 14 =